Zasady segregacji w Warszawie

Photo by Mircea Iancu from Pexels
Zdjęcie Mircea Iancu dla Pexels

Pomimo, że zasady segregacji do 3 pojemników obowiązują w Warszawie od kilku lat wciąż wiele osób nie wie jak prawidłowo segregować odpady. Sama do niedawna myślałam, że ręczniki papierowe można wrzucać do makulatury, podobnie jak paragony. Zdarzyło mi się też wrzucić zbite naczynie do pojemnika na szkło. Nie miało to nic wspólnego z prawidłowym recyklingiem. Poniżej ściągawka jak segregować w Warszawie.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji (zmiany związane z ujednoliconą ustawą śmieciową mają zostać wprowadzone w 2019 r.):

czerwonyDo CZERWONEGO pojemnika NIE wrzucamy opakowań i butelek zawierających jakąkolwiek zawartość – mogącą bezpowrotnie zabrudzić zbierany w tym samym miejscu papier.

Opakowań zabrudzonych tłuszczem np.:

red-cross  butelek po olejach (także tych spożywczych),
red-cross tłustych opakowań plastikowych (np. pojemników na wynos, opakowań garmażeryjnych),
red-cross tłustego papieru np. po maśle, margarynie, twarogach.

Tłuszcz jest wrogiem recyklingu. O tym jak trudno pozbyć się tłustej smugi wie, każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z olejem. Wyczyszczenie tłustej powierzchni za pomocą wody, a nawet niektórych środków czystości nie jest łatwe. Tłusty osad nie poddaje się tak łatwo. Dlatego też, zanieczyszczone olejem plastiki nie powinny trafiać do recyklingu. Reszta znajdującego się na dnie oleju może zabrudzić kolejne opakowania, przez co to trzeba będzie włożyć zdecydowanie więcej wysiłku, czasu oraz wody i detergentów do oczyszczenia frakcji.

Pseudo papierów, takich jak:

red-crossręczniki papierowe, chusteczki jednorazowe i papier toaletowy(nawet jeżeli są całkowicie suche i nie zbrudzone).

Mimo, że ręczniki nazywają się „papierowe”, to prawdziwego papieru – czyli włókien celulozowych praktycznie tam nie ma, podobnie jest z papierem toaletowym i chusteczkami. Włókna celulozowe w tych produktach są już tak krótkie, że niemożliwe jest ich ponowne odzyskanie. Oprócz tego, zabrudzone chusteczki i ręczniki mogą zawierać fragmenty materiału biologicznego lub innych niebezpiecznych substancji, które wraz z nimi mogą skazić większą ilość materiału.

red-cross paragony i papier termiczny
Papier papierowi nie równy. Nawet jeżeli coś z pozoru wygląda na niegroźny kawałek papieru, jak np.: paragon jaki otrzymujemy w sklepie, to nie zawsze tak jest. Substancja umożliwiająca drukowanie na paragonach nie pozwala na odzysk. Dodatkowo drobne kawałki papieru (nawet dobrej jakości), często są zbyt lekkie i zbyt małe, aby przejść przez proces wstępnej selekcji w zakładach lub papierniach.

Nie wrzucamy również niektórych metalowych opakowań:

red-cross opakowań po aerozolach (np. dezodorantów, lakierów do włosów),
red-cross metalowych puszek po farbie, środkach chemicznych i lakierach,
red-cross wszelkich innych, nie wymienionych poniżej jako dozwolone odpadów.

Co więc do niego wrzucamy?

ikonka-recykling Szeroko rozumianą makulaturę: gazety, książki, katalogi, zeszyty, prospekty, papierowe torby, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania, zapisane kartki oraz rysunki (wykonane farbami wodnymi, kredkami, długopisami).
ikonka-recykling Opakowania typu tetrapak (pokryte wewnątrz folią aluminiową) oraz styropian,
ikonka-recykling Plastiki: puste i zgniecione butelki po napojach (np. typu PET), długopisy, złamane linijki, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach)
ikonka-recykling Folię i torebki z tworzyw sztucznych
ikonka-recykling Metale np.: puszki po napojach, konserwach; drobny złom  (np. zabawki, stare nożyczki, kapsle).
ikonka-recykling Paski skórzane i drobne skórzane elementy.

zielonyDo ZIELONEGO pojemnika wrzucamy JEDYNIE szkło opakowaniowe, czyli butelki po napojach, słoiki, czy opakowania kosmetyków).

Każde inne szkło, czyli np.:
red-cross zbite naczynie żaroodporne, żarówki, szyby i okulary, lapy i reflektory nie powinny trafić do tego pojemnika. Dlaczego? Ponieważ mają inne właściwości, a co za tym idzie inną temperaturę topnienia. Jeżeli znajdą się w kontenerze będą traktowane jako zanieczyszczenie.
red-crossDo szkła nie powinno też trafić nic co jak szkło nie wygląda, czyli np. ceramika, porcelana, talerze oraz lustra.

czarnyDo ostatniego, CZARNEGO kontenera powinno trafić jedynie to co nie może znaleźć się w pozostałych pojemnikach, ale nie musi być oddane do specjalnego punktu odbioru odpadów (tzn. PSZOKu). Są to:

ptaszek podpaski, pampersy, waciki kosmetyczne, patyczki higieniczne
ptaszek wszelkie rodzaju gumy
ptaszek zabawki wykonane z wielu materiałów (np.: różne rodzaje plastiku zgrzane ze sobą)
ptaszek zatłuszczone opakowania plastikowe
ptaszek potłuczone szyby, talerze, porcelana, lustra
ptaszek opakowania po sprayach i dezodorantach
ptaszek odpady organiczne (jeżeli nie może ich oddać do kompostowników lub do kontenera na odpady biodegradowalne).

Do PSZOKU lub w trakcie specjalnych zbiórek należy zaś oddać:

ptaszek meble, dywany, materace, wykładziny i sprzęt AGD, RTV – czyli najprościej, wszystkiego co nie mieści się do standardowego kosza na śmieci 😉
ptaszekodpady niebezpieczne (środki ochrony roślin, lakiery, rozpuszczalniki, farby, oleje oraz opakowania po nich)
ptaszek odpady olejów w tym także zużyty olej spożywczy
ptaszek baterie i akumulatory
ptaszek leki (można oddać aptekach)

I na koniec najważniejsza zasada. Prawidłowy recykling, to recykling zgodny z zasadami.

Udostępnij ten wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *